SPOTKANIE NOWOROCZNE Z KOMBATANTAMI NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH ORAZ JAWORZNIAKAMI

Czas Bożego Narodzenia swoją niezwykłość zawiera nie tylko w całej celebracji narodzin Dzieciątka Jezus, ale również w świątecznych spotkaniach trwających w polskiej tradycji aż do 2 lutego. Takie to właśnie wydarzenia dają możliwość świętowania nie tylko w gronie rodzinnym, ale również z osobami z kręgu naszych znajomych oraz przyjaciół. Kultywując ten piękny zwyczaj oraz wzbogacając go o elementy historyczno-patriotyczne do naszego stołu wililijno-noworocznego zaprosiliśmy kombatantów, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić dzisiejszą teraźniejszość. To międzypokoleniowe spotkanie ubogacone dramatycznymi życiorysami ludzi, którzy będąc w naszym wieku podjęli walkę o lepsze jutro, walkę w imię wolności i obrony zasad, które budują polską tożsamość narodową. Ich pokaleczone życie, naznaczone terrorem okupantów jest dla nas młodych przykładem niezłomnej postawy, o którą trzeba dbać i zabiegać.

Zaczęło się od przemówień duchownych związanych bardzo mocno ze środowiskiem kombatanckim, którzy nie tylko zwróciły uwagę na ich działalność dla Ojczyzny, ale także nakreśliły nasze obowiązki związane ze współczesnym pielęgnowaniem wartości patriotycznych oraz podejmowaniem zmagań dbających o interes całego narodu. Niezwykle wzruszającym momentem było również wysłuchanie hymnu młodocianych więźniów politycznych z lat 1944-1956 – Jaworzniaków oraz projekcja filmu ukazującego obchody upamiętniające wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej.

Oprócz oficjalnych części programu warto również zaznaczyć, że znacząca część spotkania upłynęła na indywidualnych rozmowach kombatantów z Wrocławia, Wałbrzycha a także Jeleniej Góry, którzy wspominali swoje przeżycia a także dzielili się nimi między sobą oraz z wolontariuszami, którzy licznie wzięli udział w tym spotkaniu, dając tym samym wyraz swojej pamięci i szacunku do postawy jaką prezentują nasi Bohaterowie. W spotkaniu z kombatantami uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen i ONR, jako organizatorzy oraz kibice Śląska Wrocław.