POLA PAMIĘCI NA CMENTARZU OSOBOWICKIM WE WROCŁAWIU

Pola 81A oraz 120 Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu to miejsce szczególne. To właśnie tutaj w latach 1945-1956 władze komunistyczne grzebały Żołnierzy II Konspiracji, rozstrzelanych we wrocławskim więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej, a także zamęczonych w śledztwie, zmarłych w areszcie lub więzieniu. Łącznie pogrzebano tu szczątki ponad 200 więźniów okresu stalinowskiego. Zamordowani Bohaterowie to oficerowie i żołnierze różnych formacji – Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Batalionów Chłopskich i wielu innych organizacji. Spoczęli tu obok siebie wybitni, doświadczeni oficerowie oraz nastolatkowie, którzy w czasie wojny byli jeszcze dziećmi. Leżą tu Powstańcy Wielkopolscy, Śląscy i Warszawscy, mieszkańcy Mazowsza, Podkarpacia i Podlasia - choć najwięcej spoczywa tutaj Kresowiaków – mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich RP. Przeważają mężczyźni, choć jest również jedna kobieta – Helena Motykówna. W dniu rozstrzelania miała 22 lata i była w dziewiątym miesiącu ciąży. Przez kilkadziesiąt lat spoczywali w bezimiennych dołach na tyłach Cmentarza, a staraniem wielu ludzi dobrej woli Ich kwatery nie zostały zniszczone przez komunistyczne władze.

    W ostatnich latach zespół dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka przeprowadził ekshumacje oraz identyfikację genetyczną szczątków. Teraz wiemy już gdzie spoczywa każdy z nich. Możemy stanąć nad Ich grobami i opowiedzieć historię nieludzkiej zbrodni na najlepszych synach Narodu Polskiego.

    „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni Jej służbie…”

    Zapraszamy do odwiedzania kwater 81A i 120 Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Do składania tam kwiatów i zniczy. Również do porządkowania kwater, które odbywa się w każdą trzecią sobotę miesiąca, od godziny 11.00.